En geniş IP Uzayı

IPv6 DANIŞMANLIĞI

Genişletilmiş adres alanı, yeni güvenlik özellikleri ve otomatik adres yapılandırması.


Geniş adres olanakları.

IPv6 Nedir ?

IPv6'da adresler 8 (sekiz) oktetten oluşur ve 16 (on altılık) tabanda temsil edilir. 128 bit önce 16 bitlik bölümlere (oktet) ayrılır. Her oktet, on altılık tabana çevrilir. Ve iki nokta üst üste (:) ile birbirlerinden ayrılırlar.

IPv4 ile karşılaştırılıdığında, IPv6 nın en önemli avantajı geniş adres uzayına sahip olmasıdır. IPv4 adresleri 32 bit uzunluğunda ve yaklaşık 4.3 milyar civarındadır. IPv6 adresleri 128 bit uzunluğundadır ve yaklaşık 340 desilyondur (milyonun 10^36 katı). IPv6 adreslerinin tahmin edilebilen gelecek için yeterli olduğu varsayılır.

Kapsayıcı bir avantaj hakkı

IPv6 Geçişindeki Avantajlar

Deskport olarak uzman kadromuz ve gelişmiş teknoloji alt yapımız sayesinde IPv6 teknolojisine geçişi kolaylaştırıcı çözümleri sunuyoruz.

GENİŞ ADRES ALANI

IPv6’nın en önemli özelliklerinden biri 128 bitlik adres uzunluğu ile IPv4’e göre daha büyük bir adres alanı sunmasıdır. IPv6’daki bu geniş adres alanı, hiyerarşik adresleme yapılmasına olanak sağlayarak, yönlendirme tabloları boyutlarının küçülmesini sağlayacaktır.

YENİ GÜVENLİK

IPv6 güvenlik konusunda da bazı üstünlüklere sahiptir. Öncelikle İnternet Protokol Güvenliği (Internet Protocol Security - IPsec) desteği IPv6’da bütünleşik olarak gelmektedir. Bu bütünleşme ile servislerin daha sorunsuz ve etkin çalışması sağlanmaktadır.

BAŞLIK YAPISI

IPv6 paketleri yönlendiriciler tarafından daha hızlı işlenebilmelerine olanak sağlayan sabit uzunlukta yeni bir başlık yapısına sahiptir. IPv4 başlığındaki gereksiz bazı alanlar atılmış, bazıları ise isteğe bağlı kullanım için uzantı başlıkları kısmına kaydırılmıştır.

OTOMATİK ADRES YAPISI

Otomatik adres yapılandırılması IPv6'nın getirmiş olduğu önemli yeniliklerdendir. IPv6, ağ üzerinde adres atama sunucusu olmaksızın, ağa bağlı arabirimlerin adres edinmelerine olanak tanır.

DOLAŞILABİLİRLİK

Dolaşılabilirlik, bir istemcinin farklı ağlardan “gerçek ev adresi” ile bağlantı yapabilmesidir. IPv4’te dolaşılabilirlik desteği sorunlu olmakla birlikte mevcuttur. IPv6’da ise sorunsuz çalışmaktadır.

GENİŞLETİLEBİLİRLİK

IPv6’da zorunlu başlık alanının dışında bulunan ve isteğe bağlı kullanılabilen uzantı başlıkları bölümü, ileride ihtiyaç duyulabilecek yeni özellikler için kullanılabilir.

DESTEK

Deskport en zor anlarında yanında olacaktır.

IPv6 Danışmanlığı ile ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.